1 lutego 2016

Przegląd skoroszytów dostępnych na rynku

Gdy zastanawiamy się nad tym, które skoroszyty cieszą się największa popularnością, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na te, które wykonano z tworzyw sztucznych. Charakterystyczne jest dla nich między innymi to, że posiadają przeźroczysta przednią okładkę, nie można zaś nie docenić i tego, że są w stanie zmieścić nawet 200 arkuszy o formacie A4. Przedziurkowane arkusze są zazwyczaj nakładane na wąsy wykonane z metalu i umieszczone wewnątrz okładek, te ostatnie często są przy tym dociskane plastikowym paskiem, który należy zagiąć, aby zwiększyć jego funkcjonalność. Mówiąc o materiale, z którego wykonane są skoroszyty najczęściej zwracamy uwagę na tworzywo PCV, nie jest to jednak jedyne wykorzystywane do ich produkcji rozwiązanie. Popularny okazuje się być również karton, który niejednokrotnie ma duże walory estetyczne.

Pewną wadą kartonu jest to, że nie jest on w stanie zapewnić przeźroczystości, producenci skoroszytów potrafią jednak radzić sobie z tym problemem oferując tak zwane okładki połówkowe. W takim przypadku okładka frontowa jest przycięta w połowie swojej szerokości, a zatem możliwe jest dostrzeżenie, co znajduje się w prawej części pierwszego arkusza. Również skoroszyty plastikowe nie musza mieć przeźroczystej okładki, choć miłośnicy przejrzystości mogą liczyć również na rozwiązania przeźroczyste z obu stron. Najbardziej klasycznym mechanizmem spajającym arkusze jest ten, który przewiduje zastosowanie wąsów. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie zasługujące na zainteresowanie z naszej strony. Warto zwrócić uwagę również na mechanizm charakteryzujący się tym, że odpowiednio zagięte wąsy tworzą swego rodzaju ringi, co pozwala na swobodne przeglądanie wpiętych arkuszy.

Konstrukcja taka ma prawo wydawać się nam dość dobrze znaną, często możemy się z nią bowiem spotkać w segregatorach. Oczywiście, w tym wypadku pewne obowiązki spoczywają również na osobie, która korzysta ze skoroszytu, konieczne staje się bowiem przedziurkowanie jego zawartości albo zastosowanie koszulek. Innym rozwiązaniem, któremu można poświęcić chwilę uwagi są tak zwane skoroszyty z klipsem zaciskowym. Ten umieszczany jest na grzbiecie okładek w połowie ich wysokości, po jego nasunięciu możliwe jest zaś spinanie znajdujących się w skoroszycie arkuszy. Zdecydowana większość rozwiązań pozwala na wpięcie 30 kartek A4, choć można też liczyć na inne, bardziej obszerne skoroszyty.