18 stycznia 2016

Segregator – specyfikacje techniczne

Segregator biurowy. To bez wątpienia ten segregator, z jakim każdy z nas najczęściej się spotka. Ma on służyć do porządkowania dokumentów oraz ich archiwizowania. Dzięki niemu łatwiej będzie się w takich dokumentach odnaleźć. Segregatory mają dwie formy mechanizmów: kółkowy albo dźwigniowy. Rozstaw ramion w mechanizmach jest unifikowany i będzie można go dopasować do dziurkującego sprzętu. Wspólną cechą dla segregatorów będzie to, że mają charakterystyczny otwór okrągły na grzbiecie. To jednak bardzo praktyczne, ponieważ dzięki temu łatwiej wyciągnąć go z półki. Najbardziej charakterystyczne są trzy rozmiary A3, A4 oraz A5 i to właśnie takie produkty najczęściej obecnie się przygotowuje.

Okładki w segregatorze wykonywane są z twardej tektury. Te lepsze modele mają także na sobie folię, która będzie segregator zabezpieczała. Cecha wspólna to także etykieta, która znajdzie się na grzbiecie. Lepsze modele mają wymienną etykietę, dzięki czemu wystarczy zmiana opisu, by można było użyć ponownie taki segregator. Opis techniczny segregatora: Okładka – to podstawowa część segregatora, która będzie decydować o tym jakie ma wartości techniczne oraz estetyczne. Można tutaj mówić o dwóch rodzajach okładek albo nieoprawiana albo introligatorska Wyklejka – to materiał, który będzie się znajdował w środku okładki.

Najczęściej jest to papier albo kolorowy albo biały. W lepszych modelach stosuje się laminowane rozwiązanie Okleina zewnętrzna – to taki materiał, którym oklejona będzie zewnętrzna część okładki. Można tutaj wyróżnić okleinę na bazie papieru, PCV albo wyściółki papierowej. Okucia – to wszystkie te elementy, które mają charakter metalowy w przygotowanym segregatorze. Mechanizm ringowy – podstawowa forma zamknięcia, która stosowana jest w większości segregatorów. Mechanizm dźwigowy – to zamknięcie, które nie wymaga rozciągania ringów, ale otwierają się one za pomocą specjalnej dźwigni, dzięki temu obsługa jest wygodniejsza. Kieszonka na etykietę – to miejsce, w którym można umieścić etykietę na informacyjny opis tego co znajduje się w segregatorze.