13 stycznia 2016

Mechanizmy, okucia i dodatki w segregatorach

Mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem. W tych mechanizmach ringi dostosowane będą do rozstawu otworów w przypadku standardowych dziurkaczy. Są one rozchylane oraz zamykane przy zastosowaniu specjalnej dźwigni. Wpięte dokumenty przytrzymuje się dociskaczem, który zakłada się na ringi. Najczęściej mamy tutaj szerokość 5 lub 7,5 cm. Mogą one mieścić standardowo 350 albo 500 kartek papieru ksero. Niektórzy wprowadzają także segregatory XXL, które są o pół centymetra większe i mieszczą tak 15% kartek więcej. Segregatory, które posiadają dźwigniowe mechanizmy mają dwa ringi, ale znajdą się także takie, które mają cztery ringi. W segregatorach, gdzie mamy mechanizm tradycyjny nakłada się kartki na prawy ring. Przełożenie ich na drugą stronę wymaga zamykania dźwigni. Mechanizmy ringowe Najczęściej są one rozchylone palcami, ale czasami wygodniej będzie je otworzyć i zamknąć przez nacisk. W zależności od kształtu ringów można wyróżnią albo takie w kształcie litery O albo D.

Dzięki temu, że jeden kształt ringu będzie prosty można oczekiwać, że kartki będą krawędziami się wyrównać co na pewno poprawi estetyczne efekty. Tutaj również można liczyć na to, że ringi będą dwa lub cztery. W drugim przypadku na pewno będzie lepiej zdecydować się na specjalny dziurkacz, który będzie robił cztery otwory. Oczywiście można także zastosować dopasowane dobrze koszulki. Niektóre segregatory mają także specjalny dociskacz papieru. Mechanizmy dociskowe Niektóre segregatory, które określane są jako produkty konferencyjne są wykonane w taki sposób, że kartki nie muszą być dziurkowane, ponieważ mamy specjalny mechanizm, który będzie gwarantował ich dociśnięcie i kartki nie będą mogły wypaść.

Mamy producentów, którzy określają je jako skoroszyt, ale większość raczej nazywa je segregatorami. Okucia i zapięcia Takie elementy jak okucia oraz zapięcia mają gwarantować odpowiednie zabezpieczenie dla poszczególnych wpiętych w segregator dokumentów. Często stosuje się także takie rozwiązanie, które sprawi, że będzie można zabezpieczyć dokumenty przez zniszczeniem. W niektórych przypadkach wszelkie okucia są montowane w newralgicznych miejscach, gdzie może dojść do zniszczenia segregatora. Takie okucia powinny także ułatwić wyciąganie segregatorów z półek, gdy będziemy mieli je zapełnione przynajmniej kilkoma segregatorami.